Învățat

Toma Bianca

Învățat

Mesaj de Toma Bianca » Mie Sep 26, 2018 11:33 am

Cum se învață mai ușor ?

cimpoi adrian

Re: Învățat

Mesaj de cimpoi adrian » Mie Oct 17, 2018 2:43 pm

Incearca sa concediu mai mult si vrei acasa dragostea bune dar Inca pederost

forumadmin
Site Admin

Re: Învățat

Mesaj de forumadmin » Mie Feb 20, 2019 7:30 pm

Identificarea stilului propriu de invatare constituie un prim pas in facilitarea acesteia.
Fiecare persoana isi dezvolta un stil propriu in care domina una dintre variantele de mai jos:
- Stilul vizual se sprijina in invatare pe utilizarea schemelor, graficelor, sublinierea cuvintelor semnificative, utilizarea culorilor diferite pentru evidentierea diferitelor informatii. Harta mintii reprezinta o tehnica de organizare a materialului de invatat, accentuand corelatiile dintre idei, teme, problematici.
- Stilul auditiv presupune utilizarea suportului auditiv (CD-uri, audio-book-uri, invatarea cu voce tare, confruntarea ideilor cu un coleg, partener de discutie, participarea la dezbateri, utilizarea unui fond muzical).
- Stilul kinestezic presupune utilizarea intregului corp in invatare: deplasarea in spatiul destinat invatarii, manipularea unor obiecte, confectionarea de machete, efectuarea de experimente practice.

Nu ezita sa reflectezi asupra propriului stil, astfel incat sa poti utiliza strategiile de invatare adecvate.
Mult succes!

Scrie răspuns